TVP Białystok

Obiektyw 18:30 i 22:00, 2.08.2014 r.

Solidarne Sokole

Przyjaciele niewielkiej wsi położonej w gminie Michałowo pięć lat temu założyli Towarzystwo Przyjaciół Sokola. Chociaż działa zaledwie od pięciu lat, ma na swoim koncie dziesiątki projektów, imprez i działań.

Sokole – niewielka wieś w gminie Michałowo. Na co dzień mieszka tu ponad sto osób, ale na wakacje ta liczba się potraja. To dlatego, że wieś przyciąga pięknym otoczeniem i niezwykłym klimatem.

Działalność Towarzystwa Przyjaciół Sokola sprawia, że życie kulturalne wsi dorównuje niejednemu miastu. Jak mówi Barbara Pacholska, prezes Towarzystwa Przyjaciół Sokola – Szczególnie przedstawiamy takie rzeczy dotyczące dziedzictwa kulturowego Sokola. Chcemy, by przybysze poznali to, co jest najpiękniejsze w tej wsi, historię, dziedzictwo kulturowe, poznali się na wzajem, stworzyli jedną wspólnotę aktywną.

Sokolanie potrafią się integrować jak mało kto. Przed laty własnymi rękami wybudowali we wsi peron, by daleko nie chodzić na pociąg. Postawili też sklep i Dom Ludowy, by była tu szkoła i dom kultury. Od prawie osiemdziesięciu lat jest pomnikiem sokolskiej jedności. Jego dzieje spisał Andrzej Kasperowicz – rdzenny mieszkaniec Sokola. Jak mówi Andrzej Kasperowicz z Towarzystwa Przyjaciół Sokola –  Którzy przyjdą po nas, żeby po prostu wiedzieli, co tu się działo, jak się działo, jak się działało i jak należy działać, nie patrząc na pieniądze, na własne interesy, tylko dla dobra ogółu.

To społeczne działanie wpisane w naturę sokolan przyciągnęło tu Tomasza Kasperowicza. Chociaż pochodzi spod Bielska Podlaskiego jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sokola. Tu mieszka rodzina jego żony, ale on sam też czuje z wsią silny związek. Jak mówi – Zrzeszenie ludzi, o to chodzi, że tutaj nie ma podziału – prawosławny czy jakiś inny, czy jeszcze jakiś inny. Tutaj nie ma czegoś takiego. To, że ludzie się zrzeszają ze sobą, chcą się razem bawić, potrafią wspólnie działać.

Dziś Towarzystwo obchodzi pięciolecie działalności. Zrzesza ponad czterdzieści osób z różnych stron Polski, którzy mają tu swoje korzenie. Towarzystwo założyła Barbara Pacholska – mieszkanka Sokola i emerytowana wieloletnia wicedyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku. Z jej inicjatywy przez pięć lat Towarzystwo zorganizowało kilkadziesiąt projektów – imprez, wystaw, publikacji, koncertów.

Życie i działalność mieszkańców Sokola zaprzecza powiedzeniu, że przykład płynie z góry. To, co tu osiągnęli, to tylko dzięki własnej determinacji i zaangażowaniu. Dzięki temu, że założyli Towarzystwo, teraz będą mogli wziąć z nich przykład także inni.
 

(mk)
za: Obiektyw TVP Białystok

Redaktor: Marta Kapturek-Bozik

Operator kamery: Adam Ludwiczak

Zobacz Obiektyw:

http://www.tvp.pl/bialystok/informacje/obiektyw/wideo/02082014-godz-2200/16294069

czas od minuty: 10:15 – 12:45