Na Wrotach Podlasia o renowacji mebli w Sokolu

Dodać blasku meblom dziadków czyli sokolskie spotkanie o renowacji starych mebli 

Dodana: 17 września 2013, 10:12
Zmodyfikowana: 17 września 2013, 10:12

 

Piąte już spotkanie w ramach projektu „Scheda, korzyści czy kompleksy” odbyło się 14 września w Domu Ludowym w Sokolu. Poświęcone było  sposobom naprawy, konserwacji i renowacji mebli, ram do obrazów, bibelotów i innych przedmiotów odziedziczonych po przodkach. Działania te miały na celu przywrócenie  użyteczności, atrakcyjności i tzw. nowego życia starym, zapomnianym sprzętom.

 

Wykładowcami spotkania byli sokolscy pasjonaci renowacji mebli  i spisali się na przysłowiową piątkę przekazując swoją wiedzę i doświadczenia z tej dziedziny. Zaprezentowano  odrestaurowane  już wcześniej przez nich samych sprzęty a zajęcia praktyczne pokazały metody pracy z drewnem, często nadszarpniętym zębem czasu, kornikiem, farbą przykrywającą urodę drewna. Każdy z obecnych mógł sam doświadczyć  delikatności przedmiotów oraz oporu materii, doboru pigmentów, konserwantów i narzędzi do wykonania poszczególnych czynności,metod uzupełniania ubytków powstałych podczas ich użytkowania. Wykładowcy uczulali, że zabiegi renowacyjne powinny zachować tzw. ducha sprzętów i namawiali do cierpliwości w ich „reanimacji”.

Uczestnicy spotkania ugoszczeni byli wypiekami rodem z Sokola (ach ta pyszna drożdżówka , jabłecznik i kwas chlebowy według dawniejszych przepisów, palce lizać) i zaproszeni na ostatnie spotkanie w październiku poświęcone tradycyjnym potrawom Puszczy Knyszyńskiej.

A wszystko to odbyło się w obiekcie Domu Ludowego, który po remoncie kapitalnym w 2012r ze środków unijnych i gminnych uzyskał nowy blask . Nasycony tradycją emanował swoim ciepłem  i autentycznym kontaktem z przodkami, którzy przed ponad 75 laty budowali  obiekt  Domu Ludowego dla potrzeb realizacji tego typu działań przez  spadkobierców.

 

Organizatorem spotkania było Towarzystwo Przyjaciół Sokola.
Projekt współfinansowany ze środków UMWP w Białymstoku.

Licznik odwiedzin: 311894