Na zaproszenie Gminnego Centrum Kultury w Gródku  w dniu 28.XI.2013r o godz.18.00 (czwartek) odbędzie się promocja  najnowszej książki  wydanej przez Towarzystwo Przyjaciół Sokola „Śladami Hasbachów” .Promocja odbędzie się w ramach cyklicznych spotkań „Na salonach u Chodkiewiczów” i towarzyszyć  jej będzie koncert Kapeli „Janki Band” z Sokola. Zapraszamy!

========================================================================================================

Gazeta Wyborcza – Gazeta w Białymstoku

Przed wojną mieli fabryki i wiejskie posiadłości. Książka o rodzie Hasbachów

matorg, tot 27.11.2013 , aktualizacja: 27.11.2013 15:31

Przez osiemdziesiąt lat trzy pokolenia rodu nie opuściły Białegostoku. W okolicy pracowali, żyli, tu też zostawali po śmierci. Najwięksi przedsiębiorcy w naszej części regionu.

Autorami zamieszczonych w książce referatów historycznych dotyczących dziejów rodziny na Podlasiu są: Elżbieta Kozłowska-Świątkowka, Ewa Bończak-Kucharczyk, Krzysztof Kucharczyk i Barbara Tomecka. Książkę redagowała i wstępem opatrzyła Barbara Pacholska.

Publikacja zawiera wiele ciekawych, mało znanych faktów z historii rodu, unikalne zdjęcia, reprodukcje i mapy dokumentujące dorobek i ślady po działalności Hasbachów. Dzieje tego rodu są też częścią historii naszego województwa. Oni to przez długie lata zasiadali we władzach powiatu, brali czynny udział w życiu towarzyskim Białegostoku. Byli największymi przedsiębiorcami w naszym regionie. Do nich należały m.in. fabryka kapeluszy, sukna i trykotów, dykt, tartaki i stawy rybne.

Hasbachowie zapoczątkowali działalność 'taniej kuchni dla biednych chrześcijan’, ale też prowadzili nauczanie przysposabiające dzieci do polskiej szkoły. W 1920 roku służyli w polskiej formacji ułanów broniąc miasta przed armią bolszewicką. Dopiero wybuch II wojny światowej zakończył pobyt kolejnych pokoleń na ziemi białostockiej.

Na promocję książki 'Śladami Hasbachów’ do gródeckiego domu kultury (Gródek, ul. A i G. Chodkiewiczów 4) zaprasza 28 listopada o godz. 18 Gminne Centrum Kultury w Gródku wraz z Towarzystwem Przyjaciół Sokola.

http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35233,15034038,Przed_wojna_mieli_fabryki_i_wiejskie_posiadlosci_.html