Jest już najnowsze wydawnictwo naszego stowarzyszenia „Klisze pamięci” autorstwa Barbary Pacholskiej ze zdjęciami Marzanny Jarosławskiej i innych autorów. Niestety zaplanowana promocja na 7 lub 14.XI.2020r nie może się odbyć z uwagi na obostrzenia sanitarne.Chcemy tą drogą złożyć podziękownia  pracownikom Nadleśnictwa Żednia, którzy wykonali wiele zdjęć ale też jak co roku zatroszczyli się o groby leśników uprzątając je. (zobacz fotoreportaż Justyny Bójko z akcji na stronie www:lasy.bialystok.zednia.gov.pl). Wiele grobów uprzątnęli  członkowie TPS  we wrześniowy weekend. Ukłony i podziękowania kierujemy do bezinteresownych turystów, którzy odszukali i wskazali wiele nieznanych miejsc upamiętniających śmierć w czasach wojen i w czasach pokoju(tragiczne wypadki drogowe) położonych w przestrzeni publicznej. Mamy nadzieję, że za jakiś czas opowiemy Państwu o losach bohaterów opisanych w „Kliszach pamięci”, procesie zbierania informacji i zdjęć  oraz emocjach  związanych z powstawaniem książki. Autorem okładki jest tradycyjnie Władysław Pietruk, znakomity grafik, znany z opracowań plastycznych wielu naszych wydawnictw.

W zał recenzja Jolanty Szczygieł Rogowskiej.

Recenzja wydawnictwa o historii regionu

pt: „Klisze pamięci”

Towarzystwo Przyjaciół Sokola znane jest od ponad 10 lat z wydawania książek o historii najbliższej okolicy. Były to książki pisane przez miejscowych pasjonatów historii regionalnej oparte o wspomnienia mieszkańców Sokola, ich dokumenty i fotografie często chowane w rodzinnych zbiorach jako pamiątki po przodkach. Książki te wypełniają lukę edytorską, bowiem są oparte o świadectwa żyjących jeszcze świadków historii tej małej ojczyzny i zapisują się w świadomości społecznej jako ważny element wspólnoty lokalnej.

  Nowy projekt TPS „Klisze pamięci” zmierza tymi samymi drogami i pragnie ocalić od zapomnienia te miejsca i ludzi, którzy polegli, zginęli i zostali pochowani w niewielkiej odległości od Sokola, w zakątkach Puszczy Knyszyńskiej, bogatej w te tragiczne wydarzenia. Kształt wydawnictwa jest czytelny i co więcej, fotografie pomników, grobów i krzyży wykonane współcześnie pozwolą na ich odnalezienie w przestrzeni publicznej przez każdego, kto będzie podążał śladami autorki.Krzyże najczęściej pojawiają się w przestrzeni publicznej przy drogach wiejskich jako miejsca kultu religijnego w formie małej architektury sakralnej ale także jako obiekty związane z upamiętnieniem różnych wydarzeń, co także wydaje się być niezwykle cenne w tym projekcie.

Zapowiada się więc kolejna ciekawa pozycja wydawnicza szczególnie ważna dla badaczy historii regionu, turystów poruszajacych się po okolicy a w szczególnie dla młodzieży.

Jolanta Szczygieł Rogowska