TVP Białystok

Obiektyw 20 października 2013 r.

Spuścizna po przodkach

„Scheda – korzyści czy kompleksy”. Przez osiem miesięcy zastanawiali się nad tym mieszkańcy wsi Sokole. Spotykali się na zajęciach poświęconych wiejskim tradycjom, odkurzali pamiątki po rodzicach i dziadkach. Cały projekt podsumowali smacznie – pierogami z nadzieniem z grzybów, których w tych okolicach nie brakuje.

Dom Ludowy, który zbudowali w latach trzydziestych dwudziestego wieku mieszkańcy wsi Sokole. Kiedyś mieściła się tu szkoła i świetlica wiejska. Nie tak dawno zabytkowy budynek przeszedł gruntowny remont i właśnie tu lubią się spotykać mieszkańcy wsi. Tym razem okazją jest projekt, który realizuje tu Towarzystwo Przyjaciół Sokola. Jak mówi Anna Kasperowicz – Przychodzimy, spotykamy się, rozmawiamy. Nieraz żartuję, że jedyna taka okazja, kiedy możemy się spotkać porozmawiać. Barbara Pachoska z Towarzystwa Przyjaciół Sokola dodaje – Znajdujemy się Domu Ludowym we wsi Sokole zbudowanym przez naszych dziadków czy ojców i sam ten fakt wymusił na nas organizację takiego projektu „Scheda – korzyści czy kompleksy”, czyli przyglądaliśmy się spuściźnie, którą nam zostawili nasi przodkowie.

Była już między innymi wystawa kuchennych makatek, do niedawna ukrytych głęboko w szafach i kufrach, był wykład o wiejskich ogródkach i warsztaty renowacji starych mebli. Na koniec autorzy projektu zostawili to, co interesuje wszystkich – bez względu na wiek, zawód czy płeć, czyli tradycyjną kuchnię tych okolic. Jak mówi Monika Rożko – Pierogi to jest poezja, może dlatego, że tak rzadko goszczą w naszych domach. Ja bym bardzo chciała gotować je często, ale nie mogę i dlatego jestem tutaj, żeby spróbować tych frykasów. Ale najpierw trzeba je własnoręcznie ulepić.

Warsztaty prowadzi Danuta Bagińska ze Stowarzyszenia Bardzo Aktywna Wieś „Barwa”, znawczyni podlaskiej kuchni. Pod jej kierunkiem powstają setki pierogów, w trzech tradycyjnych smakach. Jak mówi Danuta Bagińska – Dominują tutaj przede wszystkim pierogi z grzybami, bo wiadomo, że Sokole to jest teren otoczony lasami. Z kapustą i z grzybami pierogi powstają, również jarskie z warzywami, jak również nie może zabraknąć pierogów z mięsem. Do tego surówki – z kapusty i marchwi, doprawione dużą ilością czosnku – i można degustować.

Scheda, którą dzięki Towarzystwu Przyjaciół Sokola mieszkańcy wsi zaprzątali sobie głowy od marca, to głównie korzyści. O kompleksach nie może być mowy.

(mk)
za: Obiektyw TVP Białystok