Sokolanie z pasją odkrywają historię swojej wsi. Okazało się, że Sokole ma już 470 lat! O tym i wielu innych ciekawostkach opowiadają w Karczmie pod sokołem.

Dnia 29 września 2018r zrealizowaliśmy kolejny projekt kulturalny „W karczmie pod sokołem” współfinansowany przez Województwo Podlaskie w Białymstoku.Opracowano „Okazjonalna Gazetę Sokolską” zawierającą nie znane dotychczas fakty historyczne dotyczące naszej wsi.Gazetę opracowali Grzegorz Multan wspónie z Barbarą Pacholską ze wsparciem technicznym Barbary Popławskiej.Wydano śpiewnik powszechnie znanych pieśni karczemnych  śpiewanych podczas spotkań towarzyskich wraz z wybranymi tekstami o karczmach polskich(wybór tekstów Monika Rożko).Zorganizowano konkurs kulinarny na potrawę do karczmy, na który dostarczono 14 potraw.Wszystkie potrawy nagrodzono a uczestnicy konkursu losowali nagrody konkursowe.Wśród potraw były:chłodnik z ziemniakami, babka ziemniaczana, pierogi, kiszka z krwią, golonka, kasza pęczak z kozieradką, nalewka na  mirabelkach, zupa „bieda”, placki żydowskie, tałkanica, mięso w słoiku, placki z kaszy gryczanej.Odtwórcy spotkania przebrani byli  w stroje żydowskie (karczmarz Jaśko i karczmarzowa Monika), wystąpił także gazeciarz(Marek), wędrowca(Marek), stróż wiejski(Robert). Całość spotkania wiązała narratorka(Basia) i skrzypaczka (Ana Sophia) z repertuarem pieśni żydowskich.Patronat medialny Polskie Radio Białystok (relacja w programie „Podróże po kulturze” dn.30.IX.2018r) oraz TVP Białystok (relacja w „Obiektywie” dn.30.IX.2018r, godz.18:30).Finansowego wsparcia udzielili: Nadleśnictwo Żednia i Piekarnia” Maja” w Michałowie. Gości było co nie miara, aż dziw że się wszyscy pomieścili (patrz  zdjęcia na FB TPS).Kto nie był z nami w tym dniu niech żałuje! Scenografię imprezy wg historycznego opisu wykonali członkowie TPS pod kier.Tomasza Bronisława Kasperowicza wg projektu Barbary Pacholskiej.Wieś Sokole od tego dnia jest starsza o 200 lat, czyli jej istnienie liczymy od 1549 roku.Za rok  będziemy świętować 470. rocznicę jej założenia.

Pomysłodawcą i organizatorem projektu było Towarzystwo Przyjaciół Sokola.