Dodana: 13 listopad 2020 09:06

Zmodyfikowana: 13 listopad 2020 09:12

„Klisze pamięci”. Poznaj historię Sokola

Dzięki wsparciu finansowemu Województwa Podlaskiego ukazała się pozycja wydawnicza autorstwa Barbary Pacholskiej, wieloletniej prezes Towarzystwa Przyjaciół Sokola (TPS) pt.: „Klisze pamięci”. Książka obejmuje swoją tematyką historię okolic wsi Sokole m.in. zapomniane mogiły, krzyże przydrożne, kapliczki i symboliczne miejsca śmierci podczas minionych wojen i w czasach pokoju. Pozycja jest już dostępna w bibliotekach.

TPS już od ponad 10 lat wydaje książki o historii najbliższej okolicy. Były to opisane przez miejscowych historyków wspomnienia mieszkańców Sokola, wraz ze zgromadzonymi dokumentami, fotografiami z z ich rodzinnych zbiorów. Pozycje ukazują unikatowe, zapomniane historię tej małej ojczyzny, które przyczyniają się do przywrócenia więzi wspólnoty lokalnej.

Nowy projekt Barbary Pacholskiej „Klisze pamięci” powstały z dofinansowania Województwa Podlaskiego pragnie ocalić od zapomnienia miejsca pamięci oraz ludzi, którzy spoczywają w Sokolu i w okolicach. Spoczywają na zapomnianych cmentarzach, które skrywają tajemnice dziejów, które rozgrywały się w zakątkach Puszczy Knyszyńskiej. Czytelnik znajdzie w książce współczesne zdjęcia grobów, pomników i krzyży, które są drogowskazem dla pasjonatów historii. Opisane krzyże odnajdziemy przy drodze, jako miejsce kultu religijnego. Są również obiektem upamiętniającym różne wydarzenia, dzięki któremu nie odejdą one w zapomnienie.

Pozycja wydawnicza jest adresowana dla badaczy historii regionu oraz turystów, którzy mają chęć za każdym razem odkrywać te tereny na nowo.

źródło: Towarzystwo Przyjaciół Sokola

tekst i fot.: Cezary Rutkowski