Dodać blasku meblom dziadków czyli sokolskie spotkanie o renowacji starych mebli

Piąte już spotkanie w ramach projektu „Scheda, korzyści czy kompleksy”odbyło się 14 września w Domu Ludowym w Sokolu. Poświęcone było sposobom naprawy, konserwacji i renowacji mebli, ram do obrazów, bibelotów i innych przedmiotów odziedziczonych po przodkach. Działania te miały na celu przywrócenie użyteczności, atrakcyjności i tzw. nowego życia starym, zapomnianym sprzętom. Wykładowcami spotkania byli sokolscy pasjonaci renowacji mebli i spisali się na przysłowiową piątkę przekazując swoją wiedzę i doświadczenia z tej dziedziny. Zaprezentowano odrestaurowane już wcześniej przez nich samych sprzęty a zajęcia praktyczne pokazały metody pracy z drewnem, często nadszarpniętym zębem czasu, kornikiem, farbą przykrywającą urodę drewna. Każdy z obecnych mógł sam doświadczyć delikatności przedmiotów oraz oporu materii, doboru pigmentów, konserwantów i narzędzi do wykonania poszczególnych czynności,metod uzupełniania ubytków powstałych podczas ich użytkowania. Wykładowcy uczulali, że zabiegi renowacyjne powinny zachować tzw. ducha sprzętów i namawiali do cierpliwości w ich „reanimacji”.

Uczestnicy spotkania ugoszczeni byli wypiekami rodem z Sokola (ach ta pyszna drożdżówka , jabłecznik i kwas chlebowy według dawniejszych przepisów, palce lizać) i zaproszeni na ostatnie spotkanie w październiku poświęcone tradycyjnym potrawom Puszczy Knyszyńskiej.

A wszystko to odbyło się w obiekcie Domu Ludowego, który po remoncie kapitalnym w 2012r ze środków unijnych i gminnych uzyskał nowy blask . Nasycony tradycją emanował swoim ciepłem i autentycznym kontaktem z przodkami, którzy przed ponad 75 laty budowali obiekt Domu Ludowego dla potrzeb realizacji tego typu działań przez spadkobierców.

Organizatorem spotkania było Towarzystwo Przyjaciół Sokola.

Projekt współfinansowany ze środków UMWP w Białymstoku.